.: kampaň
Operácia JANTÁR, ktorú som vyrobil pre hru Operace Flashpoint ...


Nová neoficiálna kampaň Operácia JANTÁR (Operation AMBER) pre úspešnú českú hru Operace FLASHPOINT ...

Sniper ... Táto kampaň sa odohráva na ostrove Malden od 28. mája do 20. septembra roku 1989. Ide o stretnutie amerických jednotiek (neskôr aj iných) a ruských okupačných jednotiek.

Úvodné titulky Vám napovedia zo začiatku viac a môžete si ich prečítať TU.


Kampaň ...
Kiowa ... Po tom čo sa na ostrove vylodili ruské invázne jednotky, celý svet strnul v očakávaní ďalšieho krvavého potlačenia odporu civilného obyvateľstva okupovaného Maldenu. Naštastie predstavitelia vlády na Maldenských ostrovoch okamžite kontaktovali radu OSN a ubezpečili obyvateľstvo o diplomatickom riešení vzniknutej situácie. Napriek tomu bolo niekoľko malých amerických jednotkiek presunutých do priestoru Maldenských ostrovov a tieto zostávajú v najvyššej pohotovosti. Zakrátko nato prichádzajú z priestoru Maldenu na núdzových frekvenciách nešifrované rádiové správy s prosbami o pomoc. Bezpečnostná rada OSN ale váha so začiatkom bojových operácií, nemá dostatočné dôkazy o útokoch na civilistov. Celá situácia sa vyjasní až po núdzovom pristátí malého ultraľahkého lietadla nedaľeko americkej základne na jednom z malých ostrovov. Obaja muži z posádky sú ťažko zranený, ale ešte pred svojou smrťou dokážu vydať svedectvo o zločinoch páchaných ruskými okupantami na ostrove Malden. Videozáznamy a fotografie z popráv civilného obyvateľstva sa dostali do rúk bezpečnostnej rade OSN a tá s okamžitou platnosťou povolila inváziu amerických jednotiek na ostrov Malden, za účelom oslobodenia tohoto ostrova od okupačných jednotiek Ruskej armády.
Operácia s krycím názvom JANTÁR sa začína ...
Je skoré ráno 28. mája roku 1989 a prvé špeciálne jednotky amerického námorníctva SEALS nastupujú do pripraveného Blackhawka so špeciálnym čiernym náterom ...
Ich úloha je jasná! Zabezpečiť najbližší priestor okolo inváznej pláže, pretože do začiatku operácie zostáva už iba pár hodín ...
Ruské jednotky na Maldene zatiaľ nič netušia ...

Info ...
Celá kampaň sa skladá zo 40 misií a z asi rovnakého počtu krátkych filmových ukážok. Približná doba hrania celej kampane je asi 30 hodín čistého času, pričom tento čas je iba mojím hrubým odhadom a určite sa bude líšiť u každého iného hráča.
V kampani sú misie zamerané predovšetkým na velenie malým jednotkám, alebo ako plnenie úloh "SÁM VOJAK V POLI". Počas hrania sa samozrejme nevyhnete ovládaniu tanku (resp. obrneného transportéra) a vrtuľníka či lietadla. Myslím si že každý si príde na svoje aj ako člen špeciálnych jednotiek SEALS. Treba si to proste zahrať.

Túto kampaň som vytváral sám asi rok a samotné testovanie a posledné úpravy sa diali posledné tri až štyri mesiace potom.

Chinook v misii Garden ... Celá kampaň je samozrejme ozvučená hudbou z originálnej hry, ale aj zopár inými skladbičkami. Všetky rádiové hlášky a rozhovory medzi vojakmi majú taktiež nahovorený živý doprovod s patričnou zvukovou úpravou (napr. šum v rádiu) a takisto majú všetky tieto hlášky a správy aj písané titulky. Tie ale bohužiaľ neobsahujú niektoré diakritické znaky a to hlavne preto, aby bolo všetko dobre čitatelné v českej, ale hlavne aj v anglickej verzii hry.

Cheaty ...
Každá jednotlivá misia v kampani má na mape ukrytú pozíciu s CHEATOM, pomocou ktorého sa dá bez problémov prejsť do ďalšej misie v poradí. Pozície týchto cheatov viem ale samozrejme iba ja a ak by si niekto naozaj nevedel rady v niektorej z misií, pošlem mu mejlom pozíciu toho ktorého cheatu. Inak textový súbor so všetkými cheatmi nájdete aj TU. Súbor je ale samozrejme zaheslovaný, takže správne heslo pošlem na požiadanie (ak si niekto naozaj nebude vedieť rady). Písať svoje otázky a všetko ostatné môžete na oficiálnu adresu kampane Operation AMBER :Skrytý bonus ...
Zvlášť odporúčam pri hraní misie AMBER uložiť si pozíciu ešte pred samotným zničením raketového konvoja a nechať ho celý nepoškodený prejsť až do cieľa svojej cesty, čo je čakanie asi cca 10 minút (pri zapnutej akcelerácii času cca 6 minút). Po tomto akože neúspešnom dokončení misie nasleduje dosť dlhá animačka v ktorej je zobrazená skaza amerických jednotiek na ostrove a ich následné stiahnutie z ostrova Malden. Ruské jednotky totižto zaútočia chemickými zbraňami novej generácie, načo nebudú americká jednotky na Maldene vôbec pripravené. Po skončení tohoto outra Vás hra vyhodí do hlavného menu, pretože je to naprogramované ako neúspešný koniec celej kampane. Keďže ale máte uloženú poslednú pozíciu, môžete kľudne pokračovať ďalej od miesta uloženia a konvoj so SCUDmi pohodlne zničiť a nakoniec aj úspešne dokončiť danú misiu AMBER.
Skúste si to, stojí to za to!
Kampaň potom samozrejme pokračuje dalej dalšími misiami až do úspešného konca.

Meeting point ... V celej kampani sú hratelné tieto jednotky :

Za ruskú stranu :
Spec Naz - Ivan Ivanov

Za stranu spojencov :
Black Op - Tom Lucas
Dôstojník - Mike Anderson
Pilot - Andy Midden
Posádka - Ray Scala
UN Dôstojník - Hans Műller

Za partyzánov :
Vojak - Peter Strnad

Minimálna a doporučená konfigurácia ...
Kominár ? Pre spustenie a samotné hranie tejto kampane je samozrejme potrebná minimálna originálna, alebo cracknutá verzia hry Operace FLASHPOINT - Resistance v1.75 v ktorejkoľvek jazykovej mutácii. Pri nižších verziách hry táto kampaň zrejme určite nebude fungovať. Ak by takáto situácia predsa len nastala, pri spustení začiatku kampane sa zobrazí varovná správa s informáciou o aktuálnej verzii hry ...
Kampaň bola testovaná na českej a na anglickej verzii hry. Na ostatných jazykových modifikáciach by teda ale mala zrejme fungovať tiež. Toto som netestoval, pretože si myslím že je to zbytočné. Ťažko si predstaviť šialenca na Slovensku alebo v Čechách, ktorí by hral Flashpoint na španielskej lokalizácii ?!


Apač ...        Výbuch ...


Doporučená konfigurácia PC je prakticky zhodná s tou, ktorú udáva výrobca pri datadisku Resistance v1.75. Samozrejme je to nutné minimum pre normálne hranie :

CPU Pentium 3/4 alebo Athlon 700
256 MB RAM
16 bitová kompatibilná zvuková karta s DirectX 8.1
3D grafická karta s 32 MB RAM kompatibilná s DirectX 8.1
CD-ROM 24x
500 MB voľného miesta na HDD (pre inštaláciu)

Ja som editoval a testoval jednotlivé misie a neskôr celú kampaň na ešte mojom starom PC :

CPU Duron 700
128 MB RAM
Zvuková karta On Board (2.0)
3D grafická karta NVidia TNT2 Vanta 16 MB
CD-RW
HDD 60 GB

Vulcan .. Je to možno udivujúce, ale dalo sa to celkom slušne hrať aj na takomto priemernom PC. Nemohol som si samozrejme dovoliť plné detaily, ale dalo sa to. S lepšou grafikou a výkonnejším procesorom sa potom testovala táto kampaň u pár ľudí, čo mi robili testerov a pomohli mi tak doladiť všetko na rôznych typoch PC s rozdielnym výkonom a hardwérom.
Za čo som im samozrejme nesmierne vďačný !!!
Medzi nimi sú aj Zdenka Straková, Ondrej Čiernik, Juraj Čiernik, Michal Kasala a samozrejme Ruprt ...

Pri editovaní a testovaní jednotlivých misií, ale aj celej kampane boli používané hlavne tieto free softíky z netu:

Briefing & Overview Generator v2.0
PBO Editor v1.0
OFP Campaign Editor v1.0
OFP Equipment Script Editor v1.1
Nápověda pro EDITOR MISÍ hry OPERATION FLASHPOINT verze 1.21
dBpowerAMP Music Converter release 9a
dBpowerAMP Ogg Vorbis Codec release 9
Screenshot Taker v1.00

In action with LAW ... A čo dodať na záver ... ?!
Namiesto tejto kampane Operácia JANTÁR (Operation AMBER), som pôvodne chcel dokončiť väčšinou leteckú kampaň AIR CAVALRY. Nakoniec bohužiaľ (možno je to tak aj lepšie) ale zostalo iba pri tom chcení, pretože mi jedného pekného teplého večera zhorel v PC zdroj a s ním aj celý 20GB (to bola ale veľkosť) harddisk so všetkými poznámkami a hotovými misiami. O osobných veciach, dokumentoch a o fotkách čo som mal na ňom ani nehovorím. Všetko bolo teda stratené a prebdené noci nad PC boli zbytočnou stratou času. Iróniou osudu ale je, že v ten večer som si to všetko chcel zálohovať na cédéčko. Bohužial som to ale nestihol...!
Po počiatočnej nechuti som sa ale asi po mesiaci dal znova do editácie s tým, že vytvorím úplne novú kampaň ...
Ako sa mi to podarilo, môžete posúdiť sami ...Thanx ...
A čo sa týka nových prídavkov (AddOn-ov) do hry, tak by som chcel zložiť hlbokú poklonu pánom, ktorích poznám iba pod prezývkou MAA a LEON a to za ich fantastické ČSLA AddOn-y a ČSLA kampaň Operation PARANOID. Aj vďaka nim a ich kampani sa mi podarilo vyriešiť pár nepríjemných situácií pri programovaní mojej kampane Operácia JANTÁR.

UN AddOn ... Ďalej sa potom chcem samozrejme poďakovať všetkým ľuďom ktorí vytvárajú, alebo modifikujú nové AddOny do tejto hry. Táto kampaň bola naprogramovaná aj kôli propagácii AddOnov a nových modifikácii pre iné hry. Všetky neoficiálne AddOny boli posťahované z mnohých rôznych serverov, takže presný zoznam ľudí ktorí sa nepriamo podielali na vzniku tejto kampane sa mi nepodarilo zostaviť, pretože niektoré súbory *.pbo nemali sprievodný README súbor a tak uvádzam iba tých najdôležitejších a ostaným sa ospravedlňujem :


Operácia JANTÁR - použité addony

addOn súbor autor addonu kontakt na autora
maa_csla.pbo MAA, LEON, PARTISAN, DDS, CHUCKY maa@centrum.sk
flashpoint@cz.tiscali.com
partisan@post.sk
jirkavojacek@c-box.cz
chucky.w@worldonline.cz
maa_csla_upg1.pboMAA, LEON, PARTISAN, DDS maa@centrum.sk
flashpoint@cz.tiscali.com
partisan@post.sk
jirkavojacek@c-box.cz
maa_csla_upg2.pbo MAA maa@centrum.sk
DKMM_TUNGUSKA.pbo
M109ADATS.pbo
DKMM_TOW.pbo
DKM-Mod www.dkm-mod.mkdi.net
unaddon.pbo [N.A.T.E]-Marco-Polo
{B|o|G} {Boller}
un-addon@bogboller.de
command.pbo
desertEagle.pbo
mgb3.pbo
mgb4.pbo
mgpos.pbo
minigun.pbo
GFX707 www.fortress-ofp.com
cwkZodiac.pbo
cwkstathawk.pbo
cwkSubTarget.pbo
Robert Watt bawbwatt@hotmail.com
TJP_Pavehawk.pbo
tjp_mh60l.pbo
tjp_mh47e.pbo
sebdeltawpns.pbo
Tigershark and Jellybelly Productions sbb_jellbelly@hotmail.com
tigershark@ofpeditingcenter.com
tjp@concept-5.com
www.ofpeditingcenter.com/tjp
F117.pbo King Homer king_homer@gmx.de
F14.pbo IkaR www.membres.lycos.fr/hellden
A10.pbo LKK.Schnackeldacke schwabechristopher@hotmail.com
sambmp.pbo Vikingo www.operationflashpoint.com.ar
boxer.pbo MEHANIC
Calis
Valdek@hotmail.com
s348344@student.uq.edu.au
ASF_Terr.pbo David Berka David.Berka@nmi.at
Ash T55East.pbo ? aaronash@netcomuk.co.uk
M21.pbo ? kabal_codenameslash@msn.com
Mp_PiperCub.pbo ? marss911@hotmail.com
DUMMYGUN.pbo a-lone-wolf ?
Mi24EuroCamo.pbo InQUisiToR ?
Black Hawk p.pbo ? ?
M101A1.pbo ? ?
F4.pbo ? ?

V neposlednom rade by som chcel všetkých ktorích zaujíma programovanie do Flashpointu, upozorniť na jedinečný český HELP pre programovanie misií v editore FLASHPOINTU.
Jeho autorom je Ruprt. Inak aj http://ofp.ruprt.cz.
Práve vďaka tomuto programčeku sa mi podarilo občas vyriešiť niektoré problémy pri programovaní kampane Operácia JANTÁR.


Ruský AA vojak ...